Kalendarz pamięci ofiar ukraińskiego ludobójstwa, 26 lipca

26 lipca

– 1941 roku:

We Lwowie Niemcy rozstrzelali aresztowanego 2 lipca przez ukraińskich żołdaków z batalionu „Nachtigall” prof. Kazimierza Bartela, trzykrotnego premiera RP. „Przed rozstrzelaniem aresztowani przechodzili upokorzenia i męczarnie, w szczególności ze strony Ukraińców, np. profesora K. Bartla, w więzieniu przy ul. Łąckiego, zmuszono do czyszczenia butów Ukraińcowi z policji pomocniczej, szydząc, „by polski profesor czyścił buty parobkowi ukraińskiemu od koni”. (Siekierka…, s. 538, lwowskie).

– 1943 roku:

We wsi Gaje pow. Lwów (Bogdanówka ?) został zamordowany przez bandę OUN w czasie podróży z Zadwórza do Lwowa leśniczy Kuczyński Henryk lat 40.

We wsi Jabłonów pow. Kołomyja Ukraińcy zamordowali 1 Polaka.

We wsi Posiecz pow. Stanisławów uprowadzili i zamordowali 1 Polaka, był to leśniczy Tyczyński ; los pozostałych Polaków (około 50 osób) nie został ustalony.

W kol. Pzebraże pow. Łuck w potyczce z Ukraincami zginął 1 Polak.

We wsi Radochówka pow. Równe Ukraińcy zamordowali 21-letniego Polaka.

We wsi Bukowina pow. Biłgoraj 26 lipca 1943 roku miał miejsce pierwszy odwet Polaków wobec Ukraińców: Oddział AK-NOW „Ojca Jana” spalił 31 gospodarstw, które wcześniej należały do Polaków i zastrzelił 10 Ukraińców

– 1944 roku:

We wsi Buszkowice pow. Przemyśl miejscowi Ukraińcy zamordowali 1 Polaka a jego ciało wrzucili do rzeki San.

We wsi Posiecz koło Łysieca  pow. Stanisławów został uprowadzony i zamordowany przez bandytów z SB-OUN leśniczy o nazwisku Tyczyński.

We wsi Siemianówka pow. Lwów esesmani ukraińscy z SS „Galizien – Hałyczyna” spalili gospodarstwa polskie oraz zamordowali 29 Polaków, w tym 15 Polaków w publicznej egzekucji; natomiast w walce z bandą UPA poległo 4 Polaków; tj. łącznie zginęło 33 Polaków.

– 1945 roku:

We wsi Bóbrka pow. Lesko Ukraińcy zamordowali 2 Polaków.

–  1946 roku:

We wsi Malawa koło Birczy pow. Przemyśl uprowadzili Polaka, sołtysa, który zaginął bez wieści

We wsi Wysocko pow. Jarosław Ukraińcy zamordowali 5 żołnierzy WP

– 1947 roku:

We wsi Jawornik Ruski pow. Dobromil w walce z sotnią „Burłaki” rannych zostało 18 żołnierzy z 28 pp. 9DP, a 33 dostało się do niewoli i zostało zamordowanych.

We wsi Nowa Grobla pow. Jarosław Ukraińcy zamordowali 21-letniego Polaka, milicjanta.

Www.wolyn.org

Dodaj komentarz