Kalendarz pamięci ofiar ukraińskiego ludobójstwa, 30 lipca

30 lipca

– 1943 roku:

W kol. Antonówka pow. Sarny chłopi ukraińscy spalili 98 zagród polskich i zamordowali co najmniej 28 Polaków. Około godz. 23-ciej następuje atak band UPA na kolonie: Perespa, Sunia, Antonówka, Terebunia, Załawiszcze, Parośle II, Wydymer, osadę Piłsudy oraz inne miejscowości położone na północ od torów kolejowych. Polacy uciekają w kierunku stacji kolejowej licząc na ochronę oddziału niemieckiego. Po drodze natknęli się na zasadzkę Ukraińców, którzy wyszli tyralierą z lasu spod stacji. Zabijali siekierami, pikami, bagnetami, widłami. W kol. Perespa zginęło co najmniej 20 Polaków, prawdopodobnie tyle samo w kol. Sunia oraz co najmniej 28 osób w Antonówce, głownie kobiet i dzieci. Wśród ofiar, których liczba przekroczyła 100 osób, byli uciekinierzy m.in. z Huty Stepańskiej. Po lasach i bagnach trwa przez kilka dni polowanie na ukrywające się rodziny, grupki, bądź pojedynczych Polaków oraz bestialskie mordowanie schwytanych

We wsi Bielin pow. Włodzimierz Wołyński Ukraińcy zamordowali 2 Polaków lat 18 i 20.

We wsi Boremel pow. Dubno zamordowali 2 Polki.

W majątku Dąbrowa, w koloniach: Porada, Rafałówka, Sernikowa Niwa, Setkówka, Kruszewo, Krasna Góra, Janówka, Grabina, Giedrojciówka, Purbejówka oraz w futorze Struga – wszystkie w pow. Sarny, chłopi ukraińscy dokonują rzezi ludności polskiej.  Liczba ofiar nie jest znana. Ci, co zdołali uciec, w następne dni są wyłapywani, torturowani i zabijani, większość zwłok nie została pogrzebana.

W kol. Kopaczówka pow. Sarny zamordowana została rodzina polska, która przyszła pracować na polu: Adam Wolak, jego żona i 20-letnia córka Genowefa. Ukraińcy ojca zarąbali siekierą, matce i córce w czasie tortur zdzierali skórę i solili rany.

W kol. Giedrojciówka pow. Sarny spalili polskie gospodarstwa, wiadomo o zamordowaniu 1 Polaka.

W kol. Grabina pow. Sarny zamordowali kilkunastu Polaków, imiennie znane są tylko 2 ofiary.

We wsi Hołyczówka pow. Równe zamordowali 4-osobową rodzinę polską: matkę z 3 dzieci lat 3, 6 i 12.

We wsi Hwozdów pow. Równe zamordowali 2 Polki, reszta Polaków zdołała uciec do miasteczka Korzec.

We wsi Jasieniów Górny pow. Kosów Huculski zamordowali Polaka, pracownika poczty.

W kol. Krasna Górka pow. Sarny spalili polskie gospodarstwa, wiadomo o zamordowaniu 1 Polaka.

W kol. Kruszewo pow. Sarny spalili polskie gospodarstwa, wiadomo o zamordowaniu 2 Polaków.

We wsi Mołotków pow. Krzemieniec zamordowali 17 Polaków.

W kol. Poroda pow. Sarny spalili polskie gospodarstwa i zamordowali nie ustaloną liczbę Polaków.

W kol. Przerwa pow. Sarny Polacy bronili się przez dwa dni podczas napadu Ukraińców, zamordowanych zostało 2 Polaków.

W kol. Purbejówka pow. Sarny Ukraińcy spalili polskie gospodarstwa i zamordowali nie ustaloną liczbę Polaków, imiennie znana jest tylko 1 ofiara.

W kol. Sernikowa Niwa pow. Sarny spalili polskie gospodarstwa i zamordowali nie ustaloną liczbę Polaków, imiennie znana jest tylko 1 ofiara.

W kol. Setkówka pow. Sarny spalili polskie gospodarstwa i zamordowali nie ustaloną liczbę Polaków, imiennie znane są tylko 2 ofiary.

W futorze Struga pow. Sarny spalili polskie gospodarstwa i zamordowali nie ustaloną liczbę Polaków, imiennie znana jest tylko 1 ofiara.

We wsi Szumbor pow. Krzemieniec Ukraińcy zniszczyli całkowicie kościół pw. Najświętszego Serca Jezusa z 1905 roku, wycięli stare lipy i zniszczyli grobowce.

W miasteczku Włodzimierzec pow. Sarny Ukraińcy zastrzelili 43-letnią Polkę.

We wsi Żabie pow. Kosów Huculski zamordowali 3 Polaków, w tym ojca z dzieckiem.

– 1944 roku:

We wsi Bereska pow. Lesko Ukraińcy zamordowali 3 Polaków.

We wsi Leszczowate pow. Lesko zamordowali 20 Polaków. Torturowani, zamordowani i zbezczeszczone zwłoki: Kuźmiński Feliks, Kuźmińska Katarzyna, Kuźmińska Maria, Kuźmińska Anna, Kuźmiński Stanisław, Zdziebko Maria, Zdziebko Teres, Zdziebko Kazimierz (lat 9), Zdziebko Zygmunt (lat 5), Zdziebko Józef (lat 2), Zdziebko Stanisław (lat 2), Stefanow Antoni, Stefanow Józefa, Stefanow Julia, Stefanow Zofia, Johan Jan, Czelny Stanisław, Pysulak Teodor. W mordzie uczestniczyli mieszkańcy Leszczowatego, Wańkowej, Jureczkowej – jako policjanci ukraińscy pod dowództwem Worony /wg protokołu spisanego przez proboszcza ks Adama Czepka, źr. MMJ,

KsWP, s 308 NR 1998,nr 29 s 23/ (http://www.rodaknet.com/rp_wycislak_28.htm).

We wsi Ropienka pow. Lesko  banda UPA zamordowała 13 Polaków i Ukrainkę oraz 7 mieszkańców Berlikowa, którzy tam przebywali.” (http://www.rodaknet.com/rp_wycislak_28.htm ). Wśród zamordowanych uciekinierów ze wsi Brelików były 4 kobiety, z których jedna miała 17 lat.

We wsi Wańkowa pow. Lesko zamordowali 8 Polaków.

– 1945 roku:

We wsi Bereska pow. Lesko (Bieszczady) Ukraińcy zamordowali 3 Polaków.

We wsi Bezmiechowa Górna pow. Lesko zamordowali 4 Polaków.

We wsi Glinne pow. Lesko zamordowali 2 Polaków.

We wsi Lipa pow. Przemyśl zamordowali 8 Polaków, a pozostałych wypędzili zabraniając powrotu.

We wsi Orelec pow. Lesko zamordowali 2 Polaków.

We wsi Ruska Wieś pow. Przemyśl zamordowali 1 Polaka.

Www.wolyn.org

Dodaj komentarz